مخروط بازار خراسان بجنورد بجنورد خراسان شمالی

مخروط: بازار خراسان بجنورد بجنورد خراسان شمالی گوشت مرغ جهاد کشاورزی حضرت قلی حیدری

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی تیر خلاص بانک مرکزی به تولیدکنندگان/ احتمال منتفی شدن پرسش از رییس‌جمهور وجود د

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اقدام بانک مرکزی جهت کنترل بازار ارز را غیرکارشناسی و تیر خلاصی به تولید کشور دانست و راجع به جلسه این کمیسیون جهت بررسی پرسش از رییس‌

تیر خلاص بانک مرکزی به تولیدکنندگان/ احتمال منتفی شدن پرسش از رییس‌جمهور وجود د

پورابراهیمی: تیر خلاص بانک مرکزی به تولیدکنندگان/احتمال منتفی شدن پرسش از رییس جمهور وجود دارد محمدرضا پورابراهیمی

عبارات مهم : بازار

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اقدام بانک مرکزی جهت کنترل بازار ارز را غیرکارشناسی و تیر خلاصی به تولید کشور دانست و راجع به جلسه این کمیسیون جهت بررسی پرسش از رییس جمهور در خصوص اوضاع موسسات مالی و اعتباری، گفت: کمیسیون گزارش خود را به هیات رییسه ارائه خواهد داد که اگر تعداد پرسش کنندگان از حد نصاب قانونی یعنی ۷۳ نفر کمتر شود عنوان پرسش منتفی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی در نشست خبری در توضیحاتی در مورد جلسه کمیسیون اقتصادی با نمایندگان دولت و پرسش کنندگان از رییس جمهور در مورد اوضاع موسسات مالی و اعتباری پرداخت و گفت: روز گذشته این نشست یکسان با حضور نمایندگان پرسش کننده و مردها سیف، کرباسیان و نهاوندیان به عنوان نمایندگان رییس جمهور برگزار شد.

وی با بیان اینکه عمده مباحث مطرح شده است در این جلسه در جهت اعمال عنوان ماده ۲۳۶ آیین نامه راجع به تخلفات بانکی بود، گفت: کمیسیون اقتصادی بعد از چندین جلسه مستمر عنوان اعمال ماده ۲۳۶ در خصوص تخلفات بانک مرکزی در اعمال وظایف نظارتی اش در موسسات مالی و اعتباری را تصویب کرد که مورد موافقت نمایندگان در صحن مجلس نیز قرار گرفت. این عنوان در جهت پرسش نمایندگان از رییس جمهور بود همین علت عمده مطالب در این روند مطرح شد.

تیر خلاص بانک مرکزی به تولیدکنندگان/ احتمال منتفی شدن پرسش از رییس‌جمهور وجود د

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس توضیحاتی در این جلسه مطرح کرد، در نهایت قرار شد در مورد کسانی که مطالبات ارزش تسویه شده است ولی اعتراض به نحوه تسویه دارند، کمیته ای مرکب از نمایندگان پرسش کننده، کمیسیون اقتصادی و کمیته منتخب سران قوا یعنی نایب رییس اول مجلس، معاون اول قوه قضاییه و معاون اول رییس جمهور به این موارد پیگیری کرده و موارد مغایر با گزارش بانک مرکزی را بررسی کند.

وی توضیح داد: در حال حاضر مردم به نمایندگان مراجعه می کنند که آنچه بانک مرکزی راجع به پرداخت مطالبات سپرده گذاران اعلام کرده با آنچه در واقعیت اتفاق می افتد مغایرت دارد. با توجه به اهمیت پیگیری مطالبات قرار شد ظرف یک ماه آمایش و راستی آزمایی اطلاعات انجام شود تا مشخص گردد چقدر صحبت های بانک مرکزی و چقدر اطلاعات ارائه شده است از سوی مردم صحت دارد. این مغایرت ها در این کمیته بررسی می شود تا در نهایت بر اساس قانون راجع به ساماندهی موسسات غیرمجاز کارها اجرایی صورت گیرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اقدام بانک مرکزی جهت کنترل بازار ارز را غیرکارشناسی و تیر خلاصی به تولید کشور دانست و راجع به جلسه این کمیسیون جهت بررسی پرسش از رییس‌

رییس کمیسیون اقتصادی ادامه داد: جمع بندی دیگر آن بود که دولت در مورد مواردی که تاکنون جهت پرداخت پول های سپرده گذاران تصمیم گیری نکرده را تعیین وظیفه کند. مثل اوضاع سپرده های بالای ۲۰۰ میلیون تومان که هنوز بانک مرکزی برنامه وقت بندی مشخصی را ارائه نداده هست. قرار شد که بانک مرکزی ضمن ارائه برنامه وقت بندی جهت پرداخت مطالبات این دسته از سپرده گذاران دارایی ها را نیز تعیین کند و بگوید چقدر وقت مورد نیاز است تا مردم به پول هایشان دست پیدا کنند. باید همه موارد براق گفته شود.

پورابراهیمی در توضیح جمع بندی دیگر این جلسه، گفت: قرار شد دستگاه قضایی گزارشی راجع به اقداماتش نسبت به اعمال ماده ۲۳۶ به مجلس کند که تا امروز هنوز گزارشی نسبت به برخوردهای صورت گرفته با متخلفان بر اساس گزارش ماده ۲۳۶ کمیسیون اقتصادی راجع به ساماندهی موسسات غیرمجاز به ما ارائه نشده هست. انتظار ما برخورد قاطع و محکم با متخلفان هست. باید با مقصران مرتبط با عنوان موسسات غیرمجاز چه در دولت قبل و چه در دولت فعلی و حتی دستگاه های نظارتی برخورد شود و به اطلاع عموم رسانده شود.

وی همچنین تاکید کرد: ما ظرف یکی دو روز آینده بر اساس آیین نامه، گزارش خود را به هیات رییسه ارائه خواهیم کرد که این گزارش مشمول بر مجموعه مباحث مطرح شده است در این جلسه شش ساعته هست. اگر بعد از یک هفته از برگزاری نشست کمیسیون، تعداد پرسش کنندگان کمتر از حد نصاب قانونی در آیین نامه یعنی ۷۳ نفر شود، عنوان پرسش علیرغم وجود گزارش منتفی خواهد شد.

تیر خلاص بانک مرکزی به تولیدکنندگان/ احتمال منتفی شدن پرسش از رییس‌جمهور وجود د

پورابراهیمی در عین حال گفت: اگر در این مدت تعداد پرسش کنندگان زیاد از حد نصاب قانونی یعنی ۷۳ نفر برسد، هیات رییسه مکلف است گزارش کمیسیون را در دستور کار قرار دهد. رییس جمهور یک ماه وقت دارد که زمانی را جهت حضور در صحن و پاسخ به پرسش همچون سایر سوالات مطرح شده است از وزرا تعیین کند. در صورتی که در جلسه نمایندگان از پاسخ های رییس جمهور قانع نشوند عنوان پرسش به دستگاه قضایی ارجاع خواهد شد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اوضاع بازار ارز و انتقاد از تصمیمات بانک مرکزی جهت کنترل این بازار، گفت: کمیسیون اقتصادی در طول مدتی که بازار ارز با التهاباتی مواجه بود جلسات متعدد کارشناسی را برگزار کرد تا بتواند به راهکارهایی برسد که هرگونه پیامد منفی ناشی از تلاطم قیمت ارز را کم کردن دهد. در چنین شرایطی یک مرتبه شاهد بودیم که بانک مرکزی بدون توجه به نظرات کارشناسان یک مرتبه تصمیم عجیب و غریبی را در حوزه بازار ارز گرفت.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اقدام بانک مرکزی جهت کنترل بازار ارز را غیرکارشناسی و تیر خلاصی به تولید کشور دانست و راجع به جلسه این کمیسیون جهت بررسی پرسش از رییس‌

وی با تاکید بر اینکه انتظار می رفت دولت تصمیمات جدی جهت کنترل بازار ارز داشته باشد، گفت: در روزهای گذشته تنها شاهد بودیم که رییس جمهور و سایر اعضای کابینه و رییس بانک مرکزی تنها به بیان توصیه های اخلاقی به مردم پرداختند مبنی بر اینکه به بازار ارز ورود نکنید و بدانید که ضرر می کنید، ولی پرسش این است که آیا می توان با توصیه های اخلاقی بازار ارز را مدیریت کرد؟ نخستین انتقاد به دولت این است که برنامه عملی در کنترل بازار ارز ندارد.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: در شرایطی که دشمن های ما در حوزه اقتصادی، اتاق جنگ اقتصادی را تشکیل داده اند که تصمیم گیرندگان آن آمریکا، اسرائیل و اخیرا عربستان و امارات شده است اند، شاهد کارها غیرکارشناسی در حوزه اقتصادی هستیم، انتظار ما این بود که دولت به جای توصیه های اخلاقی در بازار ارز مدیریت های مورد نیاز را انجام دهد.

تیر خلاص بانک مرکزی به تولیدکنندگان/ احتمال منتفی شدن پرسش از رییس‌جمهور وجود د

وی با اشاره به بسته های پیشنهادی دولت جهت کنترل بازار ارز، گفت: پیشنهادات ارائه شده است مبتنی بر عوض کردن قیمت هایی در بازار همچون سود سپرده ها، پیش فروش سکه و حساب ارزی مبتنی بر ریالی هست. این سه اقدام بانک مرکزی جهت مدیریت بازار ارز ارائه شده است که اثر آن در بازار تولید خوب نیست.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس توضیح داد: پیش فروش سکه و باز کردن حساب سپرده ارزی مبتنی بر ریال کاری شبیه زیاد کردن قیمت سود سپرده بانکی است که این دو اقدام باعث زیاد کردن ریسک در بازار می شود. حال اینکه انتظار می رفت دولت اقداماتی انجام دهد که شاهد تبدیل شدن بازار سرمایه گذاری بدون ریسک باشیم.

به گفته وی، بانک مرکزی با تصمیم غیرقابل قبول یک شبه سود سپرده های بانکی را از ۱۵ درصد به ۲۰ درصد زیاد کردن داد، این یعنی در عرض ۲۴ ساعت سود سپرده ها ۳۳ درصد زیاد شد که این باعث ایجاد گسست در بازار اقتصادی و به دنبال آن تبعات منفی در بازار پولی و سرمایه ای می شود. حال اینکه در دنیا عوض کردن قیمت سود سپرده با واژه دهم درصد و صدم درصد است نه اینکه یک باره سود سپرده ۳۳ درصد زیاد کردن پیدا کند.

پورابراهیمی در توضیح پیامدهای این تصمیم، گفت: دولت در طول سالیان گذشته با اقداماتش تمامی تلاشش را بر پایه کم شدن قیمت تورم و سود سپرده قرار داد تا شاهد تکان خوردن بازار رکود در کشور باشیم ولی این تصمیم عملا کارها گذشته دولت را زیر پرسش قرار داد و تصمیمات را از بین برد.

این نماینده مجلس ادامه داد: از طرف دیگر در ماه های اخیر شاهد اصلاح بازار رکود در کشور بودیم که چنین تصمیمی قطعا تاثیرات منفی را بر روی بازار سرمایه می گذارد چون هر زیاد کردن سود سپرده نتیجه ای جز تاثیرات منفی در حوزه بازار سرمایه و سهامداری ندارد. این یک خطای راهبردی است که بانک مرکزی انجام داده است.

پورابراهیمی ادامه داد: این زیاد کردن قیمت سود سپرده ها باعث زیاد کردن قیمت تامین مالی در اقتصاد می شود. ما نمی دانیم که دولت با قیمت سود سپرده ۲۰ درصدی چطور می خواهد وام های بانکی با ۱۸ درصد سود را بدهد، قطعا دیگر این نوع وام دادن عملیاتی نمی شود و آثار را در حوزه تولید خواهیم دید. این اقدام غیرکارشناسی بانک مرکزی جهت کنترل بازار ارز تیر خلاصی به تولید کشور است که پیامدهای منفی ناشی از آن باعث توقف پیکر نیمه جان تولید خواهد شد.

وی افزود: اینکه بانک مرکزی بخواهد به قیمت ساماندهی بازار ارز، اوضاع تولید را با مخاطراتی مواجه کند قابل قبول نیست. کمیسیون اقتصادی در این زمینه ورود کرده، امروز نیز مذاکراتی با رییس مجلس داشتیم و قرار شد جمع بندی کارشناسی را هفته آینده ارائه کنیم. انتظار ما تجدیدنظر دولت در این زمینه هست، قطعا در غیر این صورت به علت تبعات منفی ناشی از چنین تصمیمی بخصوص در حوزه تولید، مجلس و کمیسیون اقتصادی به وظیفه خود عمل کرده و با ارائه طرحی این تصمیم را به صورت قانونی اصلاح خواهد کرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه زیاد کردن قیمت سود سپرده بدون مصوبه شورای پول و اعتبار و بدون رعایت مصالح و منافع ملی انجام شده است هست، گفت: اثرات و پیامدهای ناشی از زیاد کردن قیمت سود خود را در بر هم زدن معادلات در بازار سرمایه نشان می دهد. با این اوضاع دیگر نباید انتظار اصلاح اوضاع تولید در سال ۹۷ خواهیم بود. کمیسیون اقتصادی در این باره جدی است که با هماهنگی با رییس مجلس اقداماتش را انجام می دهد البته ما منتظر هستیم که دولت در این باره تجدیدنظر کرده و به وظایف قانونی خود عمل کند.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | اقتصادی | کمیسیون | ارائه طرح | سود سپرده | رییس جمهور | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog